Podporujem Kódex DX správania

pondelok 2. apríla 2012

HP filtre pre TV príjem

            
        S nástupom televízie DVB-T prešlo TV vysielanie na pásmo UHF, čím sa nám podstatne zlepšila odolnosť televízorov voči rušeniu amatérskym vysielaním. Sú ale prípady, keď aj tak rušíme DVB-T príjem svojim silným signálom. Vtedy je potrebné zaradiť medzi anténu a TV prijímač HP filter. Konštrukcia filtra môže byť podstatne jednoduchšia ako bývala, lebo filter musí mať malý útlm až na frekvenciách nad 450 MHz.


Obyčajne nastávajú tri prípady, ktoré musíme riešiť:
1. Televízor DVB-T a anténa bez predzosilňovača
        V prvom rade vyskúšame vložiť do prívodu antény (blízo TV) HP filter 75 ohm (nesymetrický). Keď to nepomohlo úplne, tak dôvod býva jednoduchý. Opletenie koaxiálneho kábla pracuje ako anténa a v obvode koaxiálny kábel-televízor-sieťový prívod-rozvodná sieť tečie indukovaný prúd, ktorý spôsobuje rušenie TV príjmu. Pomôcť si môžeme naklapávacími feritmi - zopár závitov prívodného koaxiálneho kábla navinieme na feritový toroid a zopár závitov prívodnej sieťovej šnúry navinieme na ďalší na feritový toroid. Týmito zásahmi obmedzíme indukovaný prúd cez televízor.
        Miesto naklapávacích feritov môžeme skúsiť vložiť medzi anténu a TV prijímač symetrický HP filter 75 ohm. Veľa „odborníkov“ síce odmieta pripojiť symetrický filter za koaxiálny kábel, ale filter pracuje s rovnakým útlmom ako nesymetrický a ešte mu to je jedno. Hlavne, že obmedzí vf. prúd cez televízor. Prípadne ešte doplníme naklapávacie ferity na koaxiálny kábel a na sieťovú šnúru.
     
2. Televízor DVB-T a anténa s predzosilňovačom
        Je to najčastejší prípad rušenia, lebo sa u nás bohužial stále predávajú UHF antény ASTA, čo znamená, že anténa obsahuje lacný predzosilňovač s nízkou odolnosťou, bez obmedzenia frekvenčnej charakteristiky. Predzosilňovač zosilňuje celé spektrum frekvencií od pár MHz do nekonečna a najlepšie zosilňuje práve naše signály z krátkych vĺn. Na potlačenie nášho signálu musíme zapojiť medzi anténu ! a predzosilňovač symetrický filter s impedancou 300 ohmov.

3. Televízor DVB-T, anténa a anténny zosilňovač.
        Je to podobný prípad rušenia ako predchádzajúci. Obyčajne zlúčime TV signál z dvoch antén a vedieme ho do zosilňovača. HP filter zapojíme tesne do koaxiálneho prívodu pred zosilňovač. Ďalší HP filter môžeme zaradiť tesne pred TV prijímač. Na sieťový prívod dáme 2-3 závity na naklapávacom feritovom jadre. 

4. V prípade, že máme do televízora pripojené ďalšie káble, ako SCART a HDMI, musíme v prípade nutnosti aj na ne doplniť naklapávacie ferity na potlačenie vf. prúdov po opletení káblov.

A. HP filter     75/300 ohmov  fo=310 MHz      pre TV príjem na IV. a V. TV pásme

Obr. 1  Nesymetrický a symetrický HP filter

                                HP filter, 75 ohm   - L=38,5 nH C=3,3 pF 
                                HP filter, 300 ohm - L=159 nH  C=0,9 pF

         Nesymetrický filter 75 ohmov má dve indukčnosti 38,5 nH (0,0385 uH) a jeden kondenzátor 3,3 pF. Indukčnosť 38,5 nH spravíme takto: 4 závity smaltovaného vodiča s priemerom 0,5 mm, navinieme závit veľa závitu na vrták 3 mm. Signály pod 30 MHz sú podľa výpočtov potlačené >60 dB a signály z pásma 144 MHz o 20 dB.

        Druhý variant HP filtra pre fo=380 MHz
                             
                              HP filter, 75 ohm       L=31,5 nH   C=2,8 pF

         Tento nesymetrický filter 75 ohmov má dve indukčnosti 31,5 nH a jeden kondenzátor 2,7 pF. Indukčnosť 31,5 nH spravíme takto: 3 závity smaltovaného vodiča s priemerom 0,5 mm, navinieme závit veľa závitu na vrták 3,2 mm. Signály pod 30 MHz sú podľa výpočtov potlačené >67 dB a signály z pásma 144 MHz o 20 dB.

         Symetrický filter s impedanciou 75 ohmov má dve indukčnosti 38,5 nH a dva kondenzátory o dvojnásobnej kapacite, čiže 6,8 pF. Priebeh útlmu oboch filtrov je rovnaký.
         Druhý variant symetrického filtra 75 ohmov má dve indukčnosti 31,5 nH a dva kondenzátory 5,6 pF. Potlačenie frekvencie 30 MHz je asi o 7 dB väčšie.


Obr. 2  Pohľad na HP filterObr. 3   HP filter s IEC konektormi a pod ním s F konektormi

        Filter má obrazovú impedanciu 75 ohmov a priebeh útlmu som meral na NWT500 50 ohmov. Útlm prvého variantu filtra od 400 MHz vyššie je menší ako 1 dB. Priebeh útlmu v pásme 1-50 MHz je na nasledovnom obrázku. Priebeh útlmu druhého variantu je na frekvenčnej osi posunutý trocha vpravo, takže potlačenie KV signálov je o 7 dB väčšie.

Obr. 4  Priebeh útlmu HPF filtra v pásme 1-50 MHz

        Symetrický filter 300 ohmov má rovnakú konfiguráciu, ale kondenzátory majú hodnotu 1,8 pF a indukčnosti 159 nH. Je to 9 závitov smaltovaného vodiča s priemerom 0,3 mm, navinutých závit vedľa závitu na vrtáku 3 mm. Filter musíme namontovať do krabičky, v ktorej býva umiestnený predzosilňovač, či symetrizačný člen. Vstupné vodiče, ktoré sú súčasťou predzosilňovača mierne zodvihneme, aby nemali kontakt s anténnymi vývodmi a prispájkujeme tam súčiastky filtra.
        Keď treba, tak pred televízor ešte umiestnime tlmivku na koaxiálny kábel – zopár závitov koaxiálneho kábla na feritové jadro (naklapávací ferit) - a prípadne ešte jednu na sieťovú šnúru.

B.  HP filter     75 ohmov      fo=150 MHz pre TV príjem na III., IV. a V. TV pásme

      Tento filter použijeme na káblových rozvodoch DVB-T televízie. Zapojenie filtra ostáva rovnaké ako na obr. 1 a je len pre impedanciu 75 ohmov.

V nesymetrickom variante je indukčnosť L=41,2 nH a kondenzátor C=15 pF. Symetrický filter má rovnaké indukčnosti a kondenzátory 2C=30 pF. Na zlepšenie útlmu v oblasti 27 MHz je v sérii s pravou indukčnosťou kondenzátor 1000 pF. Útlm filtra v pásme 1,5 - 30 MHz je > 50 dB.
Indukčnosť 41,2 nH má 4,5 závitu, smaltovaným drôtom 0,5 mm, na vrtáku 3 mm, závit vedľa závitu.


HP filter 150 MHz

Filtre a ich indukčnosti som navrhoval v programe ELSIE.

        Želám Vám, aby tieto jednoduché úpravy zabezpečili odstránenie TVI aj v najhorších prípadoch.