Podporujem Kódex DX správania

sobota 6. júla 2024

Ako si nainštalovať softvér wsjt-x SuperFox ?

Po úspešnom vstupe programu wsjt-x na amatérsku scénu K1JT a spol. vydali novú verziu programu. Prichádza dôležitá zmena spôsobu prevádzky DXpedícií, aby sa dosiahol väčší počet spojení za hodinu stanice SuperFox a aby sa spresnila prevádzka volajúcich staníc.  Prvá zmienka o  novom softvéri, ktorý budú postupne používať všetky DXpedície, bola v IDXP 1702. 

Základná podmienka aby ste mohli pracovať so stanicami SuperFox, je nainštalovaný softvér wsjt-x v2.7.0 rc5 alebo novší, uverejnený na stránke https://wsjt.sourceforge.io./wsjtx.html.

Kto používa vylepšený program wsjt-x od DG2YCB môže si SuperFox verziu stiahnuť z adresy      improved - Browse /WSJT-X_v2.7.1 at SourceForge.net. Postup sťahovania je popísaný na mojom blogu v článku Download improved WSJT-x od DG2YCB. Najčastejšie sťahovaná SuperFox verzia programu má označenie wsjtx-2.7.1-devel-win64-improved_ PLUS_240701-RC5.exe. Na tento súbor klikneme a začne sa inštalovať na miesto poslednej verzie programu wsjt-x. 

Základné údaje

Stanica SuperFox, teda DXpedičná stanica, používa šírku pásma 1512 Hz, vysiela s plným výkonom od 750 Hz do 2262 Hz a to je tých 1512 Hz. V predchádzajúcich verziách (F/H, MSHV) mohla mať stanica Fox až 5 streamov, pričom každý stream mal šírku pásma 50 Hz. Stanica SuperFox môže teraz posielať správy o sile signálu alebo RR73 až deviatim staniciam súčasne. Štyria volajúci dostávajú správu o sile signálu a ostatní RR73 potvrdenie, že QSO je v logu. Stanica SuperFox nevyrába robotické QSO. Ak po odoslaní vášho reportu nedostanete RR73, počkajte niekoľko minút a zavolajte znovu. Program WSJT-X dekóduje vysielanie SuperFox v párnych intervaloch príjmu (tie, ktoré začínajú na 00 a 30 sekúnd UTC minúty) a normálne signály FT8 v nepárnych intervaloch.

Stanica SuperHound,  ktorá volá DXpedíciu, môže vysielať kdekoľvek vo frekvenčnom rozsahu určenom stanicou SuperFox až do maximálneho rozsahu 200 Hz až 5000 Hz  a jeho frekvencia sa po zavolaní neposúva na vysielaciu frekvenciu SuperFox. Celé QSO prebieha na pôvodnej volacej frekvencii SuperHounda.

Stanica SuperFox môže vysielať voľné textové správy s dĺžkou až 26 znakov, napríklad keď oznamuje, že sa prelaďuje. Okrem toho program SuperFox prenáša digitálny podpis pravosti. Tento podpis umožňuje SuperHoundovi overiť si legitímnosť expedície, čím sa zníži alebo odstráni pirátstvo. Každá významná DXpedícia dostane zváštny tajný kód od Northern California DX Foundation.  Dekodér SuperFox testuje digitálny podpis obsiahnutý v každej správe; ak je platný, prenos bude označený <FoxCall>. 

      V novom softvéri sú stále použiteľné klasické módy FT8 a F/H (FoxHound).

Čo treba najskôr urobiť

Po nainštalovaní najnovšieho programu wsjt-x a pri prechode na SuperFox musíte v nastavení programu Settings – Advanced zaškrtnúť „Special operating activity“. Tam treba kliknúť na Hound, SuperFox mode a po potvrdení na OK sa vám na obrazovke wsjt-x ukáže v červenom políčku nápis SuperHound. 

Po skončení prevádzky SuperFox  nezabudnite zrušiť zakliknutie na Hound, SuperFox mode, "Special operating activity" a potvrďte to kliknutím na tlačidlo OK. Opäť budete v starom, klasickom móde FT8 a F/H ako FoxHound.

Poznámka: Keď používame len klasický mód FT8 a F/H, tak na každom pásme vidíme len stanice Hound a SuperHound a nevidíme stanice SuperFox.